Radio Vega Live

(check the playlist for 24/7 info)

Current track

Title

Artist


Úlet a obrovská hanba

Written by on január 23, 2024

Beňová, Bilčík, Michelko a ďalší reagujú na Radačovského trávnik

Respondenti:
Miroslav Radačovský
Monika Beňová
Ivan Štefanec
Vladimír Bilčík
Roman Michelko
Radovan Geist

Miroslav Radačovský v Európskom parlamente vyhlásil, že Slovania by mohli zrovnať západnú Európu so zemou, ak Západ neprestane posielať zbrane Ukrajine. „My, Slovania, sa spojíme, brat s bratom, a ja verím, že sa raz spojíme, a zo západnej Európy urobíme trávnik. Od Tatier, Šumavy, až po Lamanš trávnik,“ povedal slovenský europoslanec. Radio Vega sa Radačovského pýtalo, čo tým chcel presne povedať, a so žiadosťou o reakciu sme oslovili aj jeho parlamentných kolegov a tiež zástupcu SNS, na ktorej kandidátke sa dostal do europarlamentu.

Ako teda Radačovský vysvetľuje svoje extempore? „Mám iný štýl vyjadrovania ako ostatní a skôr sa vyjadrujem takto obrazne, poeticky,“ hovorí pre Vegu. Čo je poetické na vraždení Západoeurópanov, o ktorom europoslanec fakticky hovoril, to sme sa už nedozvedeli.

Za vojnu na Ukrajine môže podľa Radačovského rovnakým dielom „Putin, Biden, Zelenskyj a niektorí európski politici“. Ako konkrétne za ňu môže Zelenskyj – zaútočil snáď na Ukrajinu on? „Nie, Zelenskyj nezaútočil na Ukrajinu. Vojna na Ukrajine začala z dôvodov, o ktorých by sa dalo veľa rozprávať,“ hovorí Radačovský s tým, že túto vojnu treba čo najrýchlejšie ukončiť.

Vyzýval počas svojich opakovaných návštev v Rusku na mier a na stiahnutie sa z Ukrajiny aj Rusov? „Nepovedal som ´stiahnite sa z Ukrajiny a nebojujte´. Povedal som – reálne uvažujem – rokujte o mieri,“ zreferoval nám europoslanec.

Čo si o Radačovského vystúpení myslí jeho poslanecká kolegyňa Monika Beňová zo Smeru? „Je úplný nezmysel vnášať takéto reči do fungovania Európskeho parlamentu a vôbec do európskej politiky, pretože nikto tu nechce viesť vojny a nikto nechce nič zrovnávať so zemou. Skúsme sa teda všetci trošku spamätať a ukľudniť,“ hovorí Beňová.

A čo si o týchto výrokoch myslia ďalší ľudia v Smere – nemajú niektorí z nich náhodou podobné názory? „Neviem o tom, že by sa v Smere niekomu páčilo takéto vyzývanie na zrovnanie západnej Európy na trávniky,“ oponuje Beňová.

Na Radačovského slová pre Vega zareagoval aj europoslanec Ivan Štefanec. „Tento výrok je veľkou hanbou pána Radačovského. Urobil hanbu celému Slovensku. Mnoho europoslancov bolo zhrozených, že niekto vôbec niečo také dokáže povedať na európskej pôde. Nepamätám sa, že by niekto klesol tak hlboko, ako pán Radačovský týmto výrokom,“ hovorí Štefanec.

Podľa ďalšieho slovenského europoslanca Vladimíra Bilčíka sa takto Radačovský vlastne vyhráža aj Slovensku. „Slovensko je a musí zostať súčasťou politického Západu, a ak pán Radačovský chce útočiť na občanov vlastnej krajiny, tak si myslím, že to je niečo, čo má vysvetľovať v prvom rade občanom tejto krajiny,“ hovorí Bilčík pre Vegu.

Od Radačovského dávajú v tomto prípade ruky preč aj ľudia z SNS, na ktorej kandidátke sa dostal do europarlamentu. „Je to šéf strany Slovenský Patriot, nie je v poslaneckom klube SNS a jeho vyjadrenie sa nemôže v žiadnom prípade stotožňovať s SNS. Je to jeho osobný názor, za ktorý si on nesie plnú zodpovednosť. Ale spájať to tak, že toto je akoby nejaký hlas SNS, je absolútne scestné. Nemožno to v žiadnom prípade spájať s SNS,“ povedal nám poslanec za SNS Roman Michelko.

Radovana Geista z portálu Euractiv sme sa spýtali, či za takéto výroky na pôde europarlamentu nehrozí žiaden postih. „Európsky parlament je fórom, na ktorom môže každý europoslanec prejavovať svoj názor, či už je múdry a opodstatnený, alebo nie, a za tie výroky nesie v podstate iba politickú zodpovednosť. Z úst predstaviteľov krajnej pravice podobné veci zaznievajú,“ hovorí Geist.

Je teda prípustné sa v europarlamente vyhrážať západnej Európe, že ju vyvraždíme? „Nepovedal to priamo a myslím si, že to nejde úplne mimo jeho doterajších vystúpení. Sú to slová, ktoré môžem osobne považovať za hlúpe, neopodstatnené, ale to je v zásade jedno. Je to europoslanec, ktorý si to môže povedať,“ uzatvára šéf Euractivu.

Správu si môžete vypočuť aj ako podcast:

RV – Úlet a obrovská hanba

Vo vysielaní rotujú aj kompletné verzie rozhovorov.

V priebehu dneška zverejníme aj rozhovor so samotným Radačovským.

(foto: Instagram MB, VB a IŠ)


Continue reading