Radio Vega Live

(check the playlist for 24/7 info)

Current track

Title

Artist


Program

Written by on december 24, 2023

V čom je Radio Vega iné?

V skratke – vo všetkom:

Namiesto odrhovačiek od Adama Ďuricu hráme Nilsa Frahma, a namiesto trénovaných moderátorských hlasov môžeš u nás počuť kašľanie, cudzokrajný prízvuk a štekot psíka, ktorý by sa tiež rád zapojil.

A ešte sme na toto všetko aj hrdí.

Nebaví nás informovať o dopravnej situácii v Maduniciach, klepoch o smotánke z Dubaja alebo o inflácii.

Oveľa radšej riešime napríklad to, prečo ešte stále nikto nezabil Putina, prípadne to, či majú väčšie právo na život ľudia alebo medvede.

Vesmír, sneh a nenávisť

Ani politikov, ľudí na ulici či odborníkov sa nezvykneme pýtať na ceny bravčového a prorodinné balíčky. Skôr nás zaujíma, prečo Slováci tak veľmi ľúbia nenávidieť, či je niečo za hranicou nášho vesmíru, alebo to, či naše vnúčatá uvidia sneh už len v S tebou mě baví svět, alebo sa s tým dá ešte niečo urobiť.

Že tieto veci nikoho nezaujímajú? Nevadí, ale nás áno – a teba asi tiež, ak si dočítal až potiaľto.

Biela a čierna

Ale naspäť k programu. Ten je rozdelený do dvoch dvanásťhodinových blokov, z ktorých každý je úplne iný.

V „dennom“ bloku, ktorý sa začína už ráno o šiestej, bude mať výrazné zastúpenie slovo, no predstavíme ti aj fungl nové single, albumy alebo kapely.

Do pátrania po novej muzike z tých najkrajnejších kútov a najbizarnejších vydavateľstiev sme ponorení 20 hodín denne, takže je tu celkom slušná šanca, že ťa často prekvapíme niečím nečakaným.

Koncerty a knihy z Artfora

Na začiatku každej hodiny sa pozrieme na koncerty, na ktoré sa dá zájsť v daný deň v Bratislave, v Prahe, vo Viedni či v ďalších mestách.

Ak je to v daný deň s koncertami bieda, pozrieme sa na to, čo nás čaká v najbližších dňoch a samozrejme si aj popúšťame ukážky kapiel, ktoré práve zavítali do našich končín.

Každá hodina od šiestej rána do šiestej večer bude trochu iná, ale vždy pôjde o divoký mix hudby, rozhovorov, spravodajských šotov, kultúrnych tipov, ankiet a knižných tipov z Artfora. Tie pre nás nepripravuje nikto menej povolaný a menej legendárny ako Pero Le Kvet, ktorý hltá nepredstaviteľné množstvo knižných titulov a vie o nich veľmi pútavo rozprávať.

Únava z kecov a relax

Keďže tipujeme, že večer už budeš z našich kecov a tiež zo svojej celodennej naháňačky dosť otrávený, tak sa vždy úderom šiestej hodiny prepneme do večerného a nočného módu.

O čo pôjde? Už len a len o muziku, a to postupne v týchto žánroch:

18.00 Ani Repete, ani Božanka

Každý večer začíname dvojhodinovkou „Radio Vega Retro“, v ktorej sa ale celkom určite nemusíš báť žiadnych hitov z Repete ani Božanky a Martina Jakubca. Namiesto toho dostaneš výdatnú dávku jazzu, soulu a funku, príde aj na starých folkáčov a rockerov a sem tam sa vo vysielaní mihne aj nejaký ten hiphop, reggae a iné žánre. Všetko so starým nádychom, hoci rok výroby môže byť neraz aj ten práve prebiehajúci.

20.00 The Clash a Bad Religion

O ôsmej každý večer trochu pritvrdíme – to prichádza na rad hodinovka „Radio Vega Punk“. Popri starých ´77 kapelách ti pravidelne ponúkne čerstvý streetpunk, oi aj aktuálne tvrdé americké gitarovky. Ak budeš podozrivo často počuť kapely ako Bad Religion, Fucked Up alebo The Clash, je to preto, že práve tieto bandy šialene milujeme. Naopak, nebudeš u nás počuť žiadne kapely koketujúce s fašizmom a podobnými izmami.

21.00 Dubstep a nezávislá scéna

O deviatej nás už môžu pokojne zapnúť aj ´násťroční poslucháči – v dvojhodinovke „Radio Vega New & Best“ budeme totiž hrať najmä nové žánre ako dubstep, hyperpop či future bass, no a vo veľkej miere si budeme všímať aj tú obrovskú masu aktuálnych úplne geniálnych vecí z nezávislej scény. Flume, Holly Humberstone, Christine And The Queens alebo Taylor Swift tu budú pravidelnými hosťami. Do toho Odesza, The Chainsmokers, Mura Masa, Cigarettes After Sex, London Grammar a Sam Fender. A tiež Charli XCX a Tirzah a Kae Tempest, niečo z berlínskeho Kompaktu, tropický house od labelu Anjunadeep a veľa ďalšieho.

23.00 Rozlámané stoličky

Dlhodobo nás trápila otázka, prečo sa tak málo hráva v slovenských kluboch drum’n’bass, a tak sme sa rozhodli zriadiť aj takú malú súkromnú drum’n’bassovú diskotéku na rozhlasových vlnách. Tá vypukne každý deň hodinku pred polnocou a bude to riadna mela. Všetko to bude koncentrované okolo Hospitalu a like-minded labels, keďže príliš neholdujeme disharmonickým rapsódiám z drum’n’bassového praveku a tiež vás nechceme obťažovať pätnásťminútovými uspávankami len ľahko šmrncnutými drum’n’bassovým podmazom. Teda zostáva len čisté peklo a hystéria a zdevastované stoličky. Ak máš starších a citlivejších susedov a/alebo spolubývajúcich, odporúčame slúchadlá.

00.00 New York v Žiline

V pohybových kreáciách potom môžeš veselo pokračovať, ibaže už v inom rytme. Úderom polnoci totiž vždy preladíme na „Radio Vega Electronic“. Či IDM, či house, či techno – hráme to všechno. Od starých harcovníkov ako Underworld či Gus Gus až po naše obľúbené vychytávky ako Luttrell, Bar.ba, Glowal, Marek Hemmann, Hessian, Monkey Safari, ale tiež podozrivo aktuálne a neslovensky znejúce domáce veci ako Blame Your Genes alebo Tomy 45. O tom sme si napríklad dlho mysleli, že je z New Yorku alebo tak nejak podobne, ale v skutočnosti je zo Žiliny.

01.00 Zaniknuté rádio a hluk

Okolo roku 2000 vysielalo v Amsterdame Radio 1000, pri ktorom ste si často nemohli byť istí, či ešte počúvate rádio, alebo je to len šum rozhlasových vĺn, prípadne hluk z neďalekej ulice. Nášho hudobného dramaturga Tomáša tento koncept veľmi očaril a už vtedy sa v jeho hlave zrodil nápad vyskúšať niečo podobné aj v slovenskom éteri. Tento čudesný nápad dostáva teraz po 20 rokoch názov „Radio Vega Classical & Ambient“. Vždy hodinku po polnoci sa v rámci neho prehodíme do snového módu a až do rána do šiestej s nami môžeš surfovať v oblakoch, potápať sa v hlbinách oceánu, strácať sa v medzihviezdnom priestore alebo jednoducho len zaspávať.

That´s it – Príjemné počúvanie 🙂


Continue reading

Previous post

Kto sme


Thumbnail