Radio Vega Live

(check the playlist for 24/7 info)

Current track

Title

Artist


Kto zachráni SaS?

Written by on január 16, 2024

Respondenti:
Grigorij Mesežnikov
Radoslav Štefančík
Martin Slosiarik
Václav Hřích

Súboj o post predsedu strany SaS po ohlásenom odchode Richarda Sulíka získal novú dynamiku po prekvapivej informácii, ktorá zaznela v rozhovore Braňa Gröhlinga s Dušanom Mikušovičom v Denníku N. Všeobecne sa totiž očakávalo, že Sulík podporí ako svojho nástupcu práve Gröhlinga, ten sa však prekvapivo nechal počuť, že otec zakladateľ SaS podporuje naopak Gröhlingovho protikandidáta, Mariána Viskupiča. Všetko je to ešte o to komplikovanejšie, že svoje posledné slovo zatiaľ stále nepovedala Mária Kolíková, a je stále možné, že sa do súboja zapojí aj ona. Spýtali sme sa medzitým politológov, šéfov prieskumných agentúr, ale aj ľudí na Poštovej, kto by bol podľa nich najlepším novým šéfom SaS.

Toto si o dianí v SaS myslí politológ Grigorij Mesežnikov: „Je dôležité, kto je na čele strany, má to byť človek ľahko identifikovateľný a známy. Akurát že SaS je dnes už v inej situácii z hľadiska oslovenia voličov, než v akej bola pred voľbami. Z hľadiska volebnej podpory má teraz totiž najväčšieho súpera v Progresívnom Slovensku, čo je strana, ktorá vyrazila na slovenskú politickú scénu naozaj raketovým spôsobom, a je tam aj veľa potenciálnych voličov SaS. Najväčší prínos pre SaS by mal preto taký líder, ktorý by dokázal v tejto situácii obstáť. Či to bude Branislav Gröhling, Maja Kolíková alebo pán Viskupič, to sa ešte ukáže,“ hovorí Mesežnikov.

O poznanie skeptickejší je k budúcnosti strany jeho kolega Radoslav Štefančík:

„Bolo úplne evidentné, že moc v strane sa koncentruje v rukách Richarda Sulíka a on je tým hlavným mužom strany. A vzhľadom na to, že na Slovensku je voličské správanie mimoriadne personalizované a ľudia sa rozhodujú skôr podľa sympatií k lídrovi ako na základe nejakého programu alebo ideológie, tak sa obávam, že ktokoľvek preberie žezlo v SaS po Richardovi Sulíkovi, bude tým, kto tú stranu pochová.“

Podľa Štefančíka teda ani nie je nijak extra podstatné, či bude novým šéfom SaS Kolíková, Gröhling alebo Viskupič. Kto z nich by mal najväčšie šance obstáť na čele strany podľa šéfov prieskumných agentúr?

„Predpokladám, že všetci traja kandidáti sú v elektoráte SaS dostatočne známi, zároveň predpokladám, že všetci z nich vzbudzujú u voličov primárne pozitívne asociácie, ale z pohľadu voliča, úprimne, to neviem povedať,“ hovorí šéf agentúry Focus Martin Slosiarik.

„Mal by to byť niekto taký, kto vie relatívne dobre komunikovať s voličmi, nesmie mať komunikačný problém, ale zároveň musí vedieť nejakým spôsobom ukaučovať aj tú stranu. SaS-ka je totiž známa tým, že je tam bežné, keď ľudia majú rôzne názory, a nepanuje tam až tak jednotný stranícky názor ako v iných subjektoch. A ak má strana takto nastavené fungovanie, tak jej líder musí byť schopný medzi tými ľuďmi nájsť kompromis. Čo sa týka ich poznateľnosti, tak tam pravdepodobne pán Gröhling a pani Kolíková, keďže boli vo vláde, majú zrejme trochu lepšiu poznateľnosť. Na druhej strane, pán Viskupič síce nebol v exekutíve, ale zase veľa chodil do médií. Priznám sa ale, že to nie je zmerané, takže neviem,“ dodáva šéf agentúry AKO Václav Hřích.

Pýtali sme sa na názor aj ľudí na Poštovej.

„Podľa mňa SaS-ka by sa mala celá zrušiť. Myslím si, že tá strana nemá potenciál na Slovensku,“ myslí si jeden z našich respondentov.

Spomedzi tých, ktorých situácia v SaS naopak zaujíma, by pomerne výrazná väčšina volila na čelo SaS exministerku spravodlivosti.

„Za mňa pani Kolíková! Už len vzhľadom na to jej vystupovanie a profesionalitu,“ hovorí Adam. „Pre mňa jednoznačne Kolíková,“ pridáva sa aj Andrea. „Poznám ju dlhodobejšie, poznám jej prácu a nielenže si myslím, že z tých kandidátov je najlepšia, ale uvítala by som aj to, keby tam bola žena,“ dodáva Andrea.

(Foto: Instagram BG, MK & MV)


Continue reading