Radio Vega Live

(check the playlist for 24/7 info)

Current track

Title

Artist


Prečo Fico nejde do Buče?

Written by on január 18, 2024

Respondenti:
Magda Vášáryová
Andrea Letanovská
Pavol Demeš
Radoslav Štefančík
Grigorij Mesežnikov

Užhorod je 36. najväčším mestom na Ukrajine, no práve tu sa bude už o pár dní konať rokovanie slovenského a ukrajinského premiéra. Pre porovnanie, je to to isté, ako keby zahraničná delegácia poctila Slovensko oficiálnou návštevou v Hlohovci. Je slovenskému premiérovi zaťažko vzdialiť sa viac ako 3 kilometre od slovenských hraníc, alebo sa bojí, že by mu Ukrajinci ukázali zverstvá, ktoré napáchali Putinove vojská v Buči? Pýtali sme sa politikov aktuálnej koalície aj opozície, nestorov slovenskej diplomacie, ale aj ľudí na Poštovej.

„Pripomína mi to ako keď sa stretáva Severná Kórea s Južnou Kóreou, tiež sa stretávajú na hraniciach. Takže tie vzťahy tam asi nie sú dobré. Asi to reflektuje Ficov postoj voči Ukrajincom a celej Ukrajine,“ myslí si jeden z účastníkov našej ankety. „Podľa mňa sa pán Fico na Ukrajinu neodváži ísť, pretože veľmi dobre vie, ako ho tam vnímajú. Tí ľudia totiž tiež čítajú tie správy a vedia, aký má postoj k Ukrajine. Takže toto je asi maximum, čo dokáže spraviť,“ dodáva druhý.

Z Úradu vlády nám odpísali, že rokovanie Fico-Šmyhal sa bude konať 24. januára v Užhorode. Na otázku, prečo vládna delegácia necestuje do Kyjeva a či takýto formát rozhovorov nie je urážkou Ukrajiny, sme nedostali odpoveď ani od premiéra Fica, ani od ministra zahraničia Blanára, a vyjadrovať sa nechceli ani ľudia z prostredia koaličného Hlasu.

„Dá sa tomu rozumieť tak, že ide o snahu o nejakú akoby neutrálnu pôdu. Prípadne aj o to, aby to nevyzeralo príliš priateľsky,“ myslí si volebná líderka Demokratov Andrea Letanovská.

Podľa bývalej veľvyslankyne v Poľsku a v Rakúsku Magdy Vášáryovej je cesta do Užhorodu kompromisným východiskom z dilemy, pred ktorou stojí aktuálna slovenská vláda v otázke Ukrajiny. „Pred zahraničím sa bude snažiť, aby to nevyzeralo tak, že sú antiukrajinskí. Ale na druhej strane, oni si potrebujú udržiavať voličov, ktorí ich volili niekedy aj preto, že sú protiukrajinskí,“ povedala nám bývalá diplomatka.

Podľa bývalého šéfa slovenskej diplomacie Pavla Demeša nie je až tak dôležité miesto stretnutia, ako to, čo Fico svojmu ukrajinskému partnerovi povie. „Vzhľadom na to, že Robert Fico sa veľakrát nielenže neštandardne, ale aj neslušne vyjadril na adresu Ukrajiny, na adresu ukrajinského vedenia, to stretnutie by malo ukázať, do akej miery vníma Ukrajinu a pomoc Slovenskej republiky tejto ťažko skúšanej krajine. Nielen slovenská verejnosť, ale aj medzinárodné spoločenstvo bude určite toto stretnutie starostlivo sledovať,“ hovorí Demeš pre Vegu.

Ako sa na kompromis s názvom Užhorod pozerá politológ Radoslav Štefančík? „Myslím si, že návštevy medzi vysokými ústavnými činiteľmi by mali prebiehať riadne, v hlavných mestách, teda buď v Kyjeve, alebo v Bratislave, poprípade by mohli prebiehať na nejakých dohodnutých konkrétnych miestach, pokiaľ by niečo symbolizovali. Robert Fico pokojne mohol pozvať ukrajinského premiéra na návštevu do Bratislavy a ukázať, že Slovensko stojí na strane Ukrajiny, na strane toho štátu, ktorý čelí ruskej agresii,“ myslí si politológ

Ďalší moment pridáva šéf Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov: „Predstavte si situáciu, že keď bude v Kyjeve, tak mu jeho ukrajinskí partneri ponúknu možnosť navštíviť napríklad Buču, Boroďanku, Irpiň alebo Izium. A teraz ako sa k tomu postaví? No odmietnuť by bol asi problém – tým by prejavil svoj naozaj dosť zvláštny prístup. A naopak, keby tam išiel, tak by tam „niečo“ videl, a musel by k tomu zaujať nejaký postoj. No tak znovu je problém: Človek, ktorý hovorí o nejakých ukrajinských fašistoch a nacistoch, ktorí vraj zabíjali Rusov a to sa stalo príčinou ruského útoku, a teraz by musel popísať svoj stav, keby videl výsledky tých zverstiev, ruiny, masové hroby a tak ďalej. Myslím si, že sa nechce dostať do takejto situácie,“ povedal Mesežnikov pre Radio Vega.

(foto: Archív GM, Instagram PD, Facebook MV)


Continue reading