Radio Vega Live

(check the playlist for 24/7 info)

Current track

Title

Artist


Je Fico bábkou Kremľa? (1/2)

Written by on február 1, 2024

Rozhovor s Grigorijom Mesežnikovom

Respondenti:
Grigorij Mesežnikov
František Šebej
Ivan Mikloš

Ukrajina nepatrí do NATO, lebo je v područí USA, a v Kyjeve neprebieha žiadna vojna. To sú výroky, ktoré len za posledný týždeň stihol vyprodukovať slovenský premiér Fico. Pýtali sme sa našich obľúbených mienkotvorcov, či to má podľa nich Fico z vlastnej hlavy, alebo pripúšťajú aj možnosť, že by bol ruským agentom, bábkou v rukách Kremľa alebo jednoducho človekom naviazaným na Rusko aj nejako inak ako len svojou názorovou inklináciou.

„Myslím si, že aj vo Ficovi je niečo ako stála afinita k neliberálnemu, autoritárnemu východnému komunistickému svetu,“ myslí si o Ficovej motivácii František Šebej. Ivan Mikloš nám odpovedal, že síce nevie, či je Fico ruským agentom, ale ak by ním bol, tak by sa nechoval inak, než ako sa chová. A toto si o Ficovi a jeho geopolitickej orientácii myslí Grigorij Mesežnikov:

Informácie, že by Robert Fico bol agentom nejakej cudzej krajiny, v tomto prípade Ruska, zatiaľ neboli zverejnené, takže ja vychádzam z toho, že agentom nie je. Ale problém je, že on sa správa tak, robí také kroky a má také výroky, ako keby ním bol. Nešpekuloval by som o tom, či je agent, alebo nie je. Ja si myslím, že ním nie je, minimálne v tom chápaní, že by bol zaúkolovaný a nejaká tajná služba ho získala ako agenta. To nepovažujem za reálne. Ale to neodpovedá na otázku, prečo sa tak správa. Myslím si, že sa tak správa preto, lebo má také nastavenie, hodnotovú orietáciu, skúsenosti, výchovu a tak ďalej. Správa sa ako človek, ktorý presadzuje na Slovensku ruský vplyv. Šíri tu proruské naratívy a útočí na Ukrajinu presne v duchu toho, ako na Ukrajinu útočí Kremeľ.

Viete prečo sa na to pýtam? Pretože všetko, čo Fico rozpráva, rozpráva pragmaticky tak, aby sa to páčilo ľuďom a aby na to získal voličov. Ale práve toto je podľa mňa jediná vec, kde je on dokonca extrémnejší ako ten väčšinový názor. To sú totiž extrémne necitlivé výroky, čiže toto on musí robiť buď naozaj od srdca, alebo, môže platiť aj to, že keby tým agentom bol, robil by presne to, čo robí. Plus, ruské tajné služby v každom prípade lovia aj medzi politikmi.

V prípade Slovenska si ruské tajné služby môžu oddýchnuť, nepotrebujú to robiť. Určite sledujú celkovú situáciu, vstupujú do tých diskusií, sú pôvodcami dezinformačných kampaní, to určite áno. Ale nemyslím si, že by v situácii, keď tu máme tak veľa proruských politikov, ktorí sú vnútorne presvedčení o svojom správnom postoji, ich ešte potrebovali získavať nejakým agentúrnym postavením. Načo by bolo treba Roberta Fica úkolovať? Pracoval by som skôr s tým, čo je v pozadí takýchto jeho postojov. Vy ste uviedli, že je to kvôli tomu, aby sa zapáčil svojim voličom.

Nie, práve toto mi z toho vybočuje, lebo Slovensko síce je väčšinovo proruské, ale keď si predstavím napríklad priemernú ženu zo Svidníka – nič proti Svidníku -, tak tá síce je proruská, ale jej sa predsa tiež nemôže páčiť až takto necitlivé slovné bombardovanie Ukrajiny. Toto je podľa mňa jediná vec, kde Fico vybočuje z toho svojho modelu, že rozpráva iba to, čo sa ľuďom páči.

My presne vieme, že voliči Fica sú naozaj proruskejší než voliči iných strán. Je tam SNS, na druhom mieste Republika, a potom Smer. A, samozrejme, že on s tým počíta. Možnože nejaká žena vo Svidníku má naozaj problém s tým, že Rusi bombardujú Ukrajinu, ale proruský naratív jej neprekáža. Samozrejme, Fico nikdy nekritizuje Rusko ani Putina. Jediné ako-tak kritické, čo od neho za tých 10 rokov od roku 2014 zaznelo, je to, že došlo k porušeniu medzinárodného práva. Ale to je rovnaké, ako keby nepovedal nič. On neodsudzuje ruskú agresiu, neodsudzuje bombardovanie a dokonca hovorí, že tam nijaká vojna nie je. On nikdy nekritizuje Rusko.

Presne a mne to dokonca pripomína ten model, ako keď sú Čarnogurský alebo Belousovová členmi Valdajského klubu a majú zakázané o Rusku rozprávať škaredo. Nechcem konšpirovať, ale mne to príde ako ďalší bod do skladačky, ktorá by mohla teoreticky nasvedčovať tomu, na čo sa pýtam.

Na to ale nemusí byť agent. Robert Fico je v slovenskej politike dosť dlho, prakticky už viac než 30 rokov. A ak by to naozaj bola pravda, tak by sa niečo také za tých 30 rokov podľa mňa už objavilo a nejak by sa to prevalilo. On je jednoducho aktívny promotér ruského vplyvu na Slovensku, ale opakujem, na to nemusí byť priamo agentom, ktorý je riadený nejakými kurátormi a dostáva za to odmenu. Myslím si, že nie je. A priznám sa, že z vysokopostavených politikov v súčasných členských krajinách EÚ a NATO neviem o niekom, pri kom by platilo niečo takéto.

Nie je nikto, u koho by sa to dokázalo, ale sú politici, kde to tým dosť smrdí – napríklad bývalá rakúska ministerka zahraničia a tak ďalej. Navyše asi nie je jediný model iba ten, že je niekto regulárny agent tajnej služby – spôsobov toho naviazania môže byť zrejme viac.

Áno, to je potom to, čo ja nazývam „schröderizmus“, teda získavanie buď aktívnych, alebo už vyslúžilých politikov nejakými výhodami. (Bývalý nemecký kancelár Gerhard) Schröder dostal lukratívne pozície v správnych radách ruských energetických spoločností, neviem či aj (bývalá šéfka rakúskej diplopmacie Karin) Kneisslová niečo dostala. (*) Ale o Ficovi zatiaľ nemáme ani takéto informácie.

Ešte je v politike, možno potom bude viesť Gazprom.

Tak na to si treba počkať. Pre mňa je dôležité to, čo on reálne robí a čo je v pozadí toho jeho nasadenia. Ja si myslím, že to sú veci neagentúrnej povahy, teda skôr jeho osobnostné charakteristiky, politické skúsenosti, prostredie, kde vyrastal a kde sa socializoval a tak ďalej. Tam by som hľadal.

Samozrejme, môže byť, že je to celé len o prostredí a nastavení. V denníku Sme napríklad dávnejšie vyšiel článok, v ktorom Fica natrela jeho bývalá spolužiačka, že už na základnej škole – to bol ešte samozrejme komunizmus -, začal každú chvíľu vyskakovať, že v Sovietskom zväze je všetko výborné. Čiže on bol takto nastavený už ako decko…

Áno, to je známa epizóda a áno, on má – nielen mal, ale podľa mňa aj doteraz má – rád Sovietsky zväz.

Tak teda vás už nebudem nútiť konšpirovať. Napriek tomu, ja si tam stále sám pre seba tú otázku nechávam. Vy totiž síce hovoríte, že na Slovensku Rusi ani nemusia loviť, lebo tu je tých proruských politikov neúrekom – ale čo keď je to tak, že ich ulovili už dávnejšie, a práve preto je tu toľko proruských politikov?

Ja nemám takéto informácie a nevidím zatiaľ nič, čo by to potvrdzovalo. A kým to nie je potvrdené, tak s touto verziou nepracujem.

(*) Bývalá rakúska ministerka zahraničia Karin Kneissl podľa dostupných informácií nezískala žiadne lukratívne miesto v ruskom biznise, no v auguste 2023 sa presťahovala do dediny Petruševo v ruskej Riazanskej oblasti.

Rozhovor si môžete vypočuť aj ako podcast:

RV – Je Fico bábkou Kremľa? (Mesežnikov)

(foto: archív GM, Instagram RF)


Continue reading