Radio Vega Live

(check the playlist for 24/7 info)

Current track

Title

Artist


Veštiareň: Všetky diely

Written by on február 2, 2024

Odpovedajú Ľubica Trubíniová, Andrea Letanovská, Arpád Soltész a Juraj Buzalka.

1) Padne Fico?

Nakoľko je pravdepodobné, že Ficova vláda neprežije do konca roka – napríklad ju povalí ulica, alebo sa rozpadne vďaka vnútorným pnutiam?

Ľubica Trubíniová: 10%
Pán Danko síce robí veľa pre to, aby sa koalícia rozpadla, no vláda a celkovo koalícia je ešte plná síl a odhodlania využiť voľby na maximum. Samozrejme, maximum pre svoju beztrestnosť, čo najväčšiu moc a čo najviac peňazí pre seba. Preto aj my, aktívni občania a občianky, musíme čakať, že časom použije všetky – aj neférové – prostriedky, aby napríklad potlačila protesty. Ak to však vydržíme, tak táto vláda raz určite padne.

Andrea Letanovská: 5%
Pravdepodobnosť, že sa rozpadne Ficova vláda, je veľmi nízka. Dávam tomu tak 5 percent, a aj to len preto, že sa môžu stať nejaké nepredvídateľné okolnosti, alebo ich kombinácie, ktoré si dnes ešte nevieme predstaviť. Ale na základe toho, ako sa dnes správa, a tiež ako sa správa ulica a ako reagujú voliči, nepredpokladám, že by to malo viesť k pádu vlády.

Arpád Soltész: 0%
Ak sa konca roka 2024 dožije Robert Fico, tak sa ho celkom určite dožije aj jeho vláda. A nevidím dôvod, prečo by sa on nedožil. Ulicu si naozaj stačí vysedieť v suchu a teple a vyčkať.

Juraj Buzalka: 10%
Podľa mňa je to veľmi, veľmi málo pravdepodobné. Blíži sa to takmer k nule, hoci intelektuálna a emočná výbava tejto koalície je taká, že môžu nastať aj nejaké nepredvídateľné záležitosti. Z racionálneho pohľadu nevidím jediný dôvod, pretože ich drží pohromade jednoducho všetko, sú odsúdení na spoluprácu a nijakú inú konšteláciu teraz nevidím. Rozum mi teda hovorí, že sa nemajú prečo rozpadnúť, lebo žiadna iná kombinácia mi nevychádza. Nechávam však istú malú šancu tomu, že nejaké osobnostné, emočné a možno aj intelektuálne charakteristiky niektorých predstaviteľov spôsobia nejakú akciu, ktorá potom môže spustiť rozkladný proces.

2) Začneme riešiť klímu?

Nakoľko je pravdepodobné, že sa ľudstvo v súvislosti s klimatickou krízou spamätá a začne vykonávať nejaké zásadnejšie kroky v tomto smere?

Arpád Soltész: 0%
Považujem za absolútne vylúčené, že by sa ľudstvo spamätalo a začalo robiť niečo pre svoju záchranu. Vnímam tie dva procesy – globálne otepľovanie a globálne osprostievanie – ako dva evolučné mechanizmy, ktoré sa navzájom dopĺňajú, posilňujú a spejú k rovnakému, veľmi typickému evolučnému výsledku, a síce, že živočíšny druh, ktorý sa fatálne premnoží, generuje devastačné zmeny a nakoniec vyhynie.

Andrea Letanovská: 0% / 70%
V tomto som bohužiaľ veľmi skeptická. Nemyslím si, že ľudstvo ako také sa spamätá bez toho, aby došlo k nejakej vážnej katastrofe, ktorá ohrozí polovicu zemegule. Čiže ľudstvo sa určite zo dňa na deň ani z roka na rok nespamätá. Dokonca aj väčšina jednotlivcov bude naďalej sebecká a bude uprednostňovať svoje vlastné záujmy pred nepohodlím, ktoré by viedlo napríklad k obmedzeniu spotreby surovín alebo k menšej produkcii odpadu. Jediné, čomu verím, a v čom je šanca, je to, že tie tisíce drobných opatrení, od rôznych politík jednotlivých krajín po obmedzenia, ktoré sú vydané direktívne a pod hrozbou pokuty musia byť vymáhané, tak že toto všetko dohromady preváži ten jazýček na váhe na tú stranu, že sa naozaj začneme správať zodpovedne a naozaj sa začne robiť viac nápravy ako nových škôd, ktoré pribúdajú. Jediné, v čo verím, je teda to, že suma tých opatrení a drobných snáh tých tisícov jednotlivcov, ktorí sú osvietení, dá dohromady dobrý výsledok.

Juraj Buzalka: 0%
Myslím si, že sa naštartovali trendy zásadnej transformácie, hoci možno u nás to ešte tak necítime, keďže tu máme veľa zelených skeptikov. Tá zmena sa deje, otázka je, či to stihneme. Ale či precitneme v roku 2024, tak to určite nie. Ako vidíme aj na vláde cynikov, šarlatánov a hlupákov u nás, tá zmena môže byť aj reverzná, a to aj v iných európskych krajinách, v tomto Slovensko nie je výnimkou. Ľudia, ktorí popierajú klimatickú zmenu alebo spochybňujú opatrenia proti nej, sa dostávajú k moci aj v iných krajinách.

Ľubica Trubíniová: 1-10 %
Chcem byť optimistkou, nádej zomiera posledná. Zatiaľ ešte stále môžeme niečo reálne robiť, ešte sa úplne všetko spod našej kontroly nevymklo. Človek si síce zvykne aj na šibenicu, no to nie je dobrý cieľ. Lepšie je žiť v harmónii s prírodou.

3) Padne Putin?

Bude v tomto roku odstavený Putin? Podarí sa ho dajme tomu niekomu zabiť, alebo zatknúť a bude postavený pred súd?

Arpád Soltész: 10%
V Rusku sa môže stať naozaj úplne čokoľvek. Napriek tomu toto považujem skôr za nepravdepodobný scenár. Nemyslím si, že dnes je niekto v Rusku natoľko silný, aby uveril, že on sa stane víťazom chaosu po odstránení Putina. Ten človek, ktorý by ho odstránil, by riskoval, že to neprežije ani on sám.

Juraj Buzalka: 10%
Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by ten mocenský monopol, ktorý vybudoval Vladimir Putina jeho kamarila, bolo možné narušiť. V Rusku nemožno predpokladať nejaký organizovaný odpor. A tá anarchia štátu sa nedostaví tak rýchlo, aby to bolo v roku 2024.

Andrea Letanovská: 10%
Pravdepodobnosť, že bude odstavený, zatknutý alebo nezvolený, je nulová. Vôbec nepredpokladám, že by sa to mohlo stať. Pravdepodobnosť toho, že bude naňho spáchaný nejaký atentát a zomrie násilnou smrťou – prípadne aj prirodzenou, veď aj to sa stáva – tá je síce malá, ale stať sa to môže. Myslím si, že inak ako jeho smrťou, či už prirodzenou alebo násilnou, sa ten režim neskončí.

Ľubica Trubíniová: 10%
Určite ho nezatknú ani nepostavia pred súd. To by Rusko nesmelo byť faktickou diktatúrou. Nejakému nadšencovi sa ho ale možno podarí zabiť. Ruská duša je naozaj neuveriteľne šíra.

4) Začnú politické procesy?

Dá sa očakávať, že vláda začne v tomto roku zatvárať politických oponentov?

Juraj Buzalka: 0%
Myslím si, že ešte sa to nestane. Vláda sa ešte stále snaží postupovať aspoň z formálneho hľadiska v rámci nejakých inštitucionálnych pravidiel. Na to, aby sa takéto čosi začalo diať, je potrebné dokončiť takpovediac prevrat v rámci inštitúcií, silových zložiek, prokuratúry. Ani zďaleka sa ešte nedotýkajú súdnictva, takže myslím si, že so zatváraním to nebudú mať také jednoduché.

Ľubica Trubíniová: 90%
Chýbajúcich 10% nedávam len preto, že to možno nestihne ešte v tomto roku. Predsa len, vyšetrovačky a súdne spory a sa zvyknú naťahovať dosť dlho.

Andrea Letanovská: 10%
Je to podľa mňa veľmi málo pravdepodobné. Možno niekto, kto by mohol svedčiť v ich neprospech a mohol by ohroziť niekoho dôležitého, tak možno pri niekom takom je pravdepodobnosť, že sa môže nejaký či už reálny alebo vykonštruovaný proces pričiniť o to, že ten človek bude zavretý, príde o slobodu a nebude môcť vypovedať. Ale myslím si, že to ich správanie je skôr také demonštratívne. Nástrojov na zastrašenie a umlčanie oponentov má vláda dostatok aj bez toho, aby niekoho zatvárala, takže tá pravdepodobnosť, že by niekto reálne skončil za mrežami za to, že je politický oponent, je nízka.

Arpád Soltész: 75%
Ja by som to úplne nevylučoval. V tomto okamihu má Ficova vláda určite aj dôležitejšie problémy a musí si pripraviť pôdu na to, aby mohla oponentov aj zatvárať. Ale vôbec by ma neprekvapilo, keby to stihla už v tomto roku.

5) Vráti sa Trump?

Nakoľko sa dá čakať víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA, a čo by jeho návrat znamenal pre situáciu vo svete?

Arpád Soltész: 70%
Obávam sa, že Trump je favoritom amerických volieb a má veľmi dobrú šancu vyhrať. Keby som si mal staviť peniaze na jedného z kandidátov, asi by som si stavil práve naňho. Bude to zásadná zmena pre celý globálny svetový poriadok, pretože USA sa utopia vo svojich vlastných problémoch a nebude sa s snimi dať do budúcnosti rátať.

Ľubica Trubíniová: 70%
Zdá sa, že každá krajina si niekedy musí prejsť svoju krížovú cestu. Pre USA to bola, a asi ešte raz aj bude, Trumpova vláda.

Juraj Buzalka: 60%
Je podľa mňa skôr pravdepodobné, že Trump vyhrá – ak teda bude kandidátom Republikánskej strany, čomu zatiaľ všetko nasvedčuje. Podprahovo sledujem Nikki Haley, ktorá sa mi ako kandidátka Republikánov pozdáva. Ale ako poznám Ameriku z nedávnych rokov, keď som tam žil, tak ten Trump jednoducho apeluje na tú časť Ameriky, ktorá momentálne môže rozhodnúť. Myslím, že úlohu tam zohráva aj Bidenov vek.

Andrea Letanovská: 30%
Myslím, že by to znamenalo katastrofu pre geopolitickú situáciu vo svete, a pevne verím, že sa to nestane. Dúfam, že sa voliči v Spojených štátoch zmobilizujú, že zdravý rozum zvíťazí a že tí občania, ktorí majú obavy z jeho návratu, lebo ho poznajú a vedia, že s ním to učite lepšie nebude, sa zmobilizujú a bude ich väčšina. Snáď to nie je len moje zbožné želanie.

6) Vyhrá Korčok?

Nakoľko je pravdepodobné, že prezidentské voľby vyhrá Ivan Korčok?

Andrea Letanovská: 60%
Chcem byť realistická a nepremietať sem svoje očakávania alebo želania. Aby sme mali aspoň nadpolovičnú pravdepodobnosť, že to dopadne takto – pre mňa dobre, to poviem rovno – je potrebné sa zmobilizovať. Myslím, že občianska spoločnosť a ulica, a aj politická opozícia sa musí zmobilizovať a jednoznačne komunikovať, a aj tak to bude ťažké. A pokiaľ zvíťazia opäť nejaké ideologické boje alebo komplexy niektorých zo strán – myslím teraz konkrétne z opozičných strán, ktoré majú problém s Ivanom Korčokom vzhľadom na jeho možno prílišný liberalizmus, tak to môže znamenať pre Slovensko katastrofu, pretože sa rozdrobí tá sila, ktorá by ho mohla priviesť do paláca.

Ľubica Trubíniová: 60%
Verím, že na Slovensku je predsa len o niečo viac rozumných a hodnotovo správne ukotvených ľudí, aby nevolili Petra Pellegriniho. Keď už nie pre jeho bezzásadovosť v podobe bezvýhradnej podpory, ba až prisluhovania Robertovi Ficovi, tak aspoň z toho dôvodu, že naozaj nie je múdre dať úplne všetku moc jednej strane a vláde. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Arpád Soltész: 45%
Ja to vidím tak pol na pol. Som si prakticky istý, že v druhom kole bude Ivan Korčok s Petrom Pellegrinim, ale do toho, kto z nich vyhrá, ešte bude vstupovať veľa premenných.

Juraj Buzalka: 33%
Ja to stále považujem za menej pravdepodobné. Ivan Korčok je skvelý kandidát, ale nemyslím si, že dokáže zvíťaziť nad v podstate prázdnym kandidátom koalície, ktorý neponúka nič, ale je to veľmi také stredové, ľúbivé, je tam snaha zapáčiť sa všetkým, nekonfrontovať a hovoriť o spolupráci. Ivan Korčok síce hovorí veľmi podobne, že chce spájať, ale myslím si, že v tej kampani bude mať navrch takýto bezpríznakový, jednoduchý, prázdny kandidát. Tým ľuďom sa to páči, oni tomu uveria. Ivan Korčok je veľmi jasne hodnotovo vyhranený. A možnože mu chýba také to ľudské teplo, ktoré vyžarovalo z pani prezidentky. To nehovorím ako chybu – mne osobne to nevadí a myslím si, že voličom môjho typu to vôbec nevadí.

7) Skončí sa vojna na Ukrajine?

Ak áno, akým výsledkom by sa mohla skončiť, alebo čo by mohlo nasledovať po nej?

Ľubica Trubíniová: 2%
Bohužiaľ, je to veľmi málo pravdepodobné. Pevne ale verím, že sa európski politici konečne zobudia zo svojho sladkého a bezcitného spánku a že konečne začneme Ukrajine efektívne pomáhať a že Ukrajina budúci rok vyhrá. Inak nás tu v Európe čakajú veľmi zlé časy.

Andrea Letanovská: 50%
Tá situácia, ktorá je v Rusku, teda na strane agresora, stabilita režimu a zdroje, ktoré má Putin k dispozícii, sú pre mňa osobne veľmi nečitateľné. Akokoľvek by som si myslela, že už to nemôže dlho trvať, lebo už nie sú sily a zdroje a jednoducho tá Ukrajina už musí toho agresora poraziť a vojna sa musí skončiť víťazstvom Ukrajiny, je to skôr také vyjadrenie mojej občianskej túžby. Aj ako občan susedného štátu by som si veľmi želala, aby sa táto vojna už skončila. Samozrejme, nepripúšťam žiaden iný výsledok ako víťazstvo Ukrajiny a návrat suverenity tým častiam krajiny, ktoré boli zabrané.

Arpád Soltész: 0%
Pri tom, aký je Západ zbabelý, pohodlný, zmäknutý a neochotný riskovať a vyjsť zo svojej komfortnej zóny, si viem predstaviť, že sa vojna na Ukrajine skončí v tomto roku jedine v prípade, že ju Rusku doslova prevalcuje a že tú vojnu vyhrá a dobyje celé ukrajinské územie. Čo nie je veľmi pravdepodobné, ale ani vylúčené.

Juraj Buzalka: 0%
Vojna bude podľa všetkého pokračovať. Presunula sa už do fázy dlhodobého konfliktu, v ktorom ide o logistiku. Ukrajinské víťazstvo stojí a padá na podpore Západu, čiže je to celé v našich rukách, respektíve v rukách európskych veľmocí a USA, aby pomohli Ukrajine zvíťaziť. Experti, ktorých sledujem, hovoria, že je to možné, ale jedine v prípade, že nám na tom bude záležať.

8) Stane sa Gašpar šéfom SIS?

Aká je pravdepodobnosť, že sa šéfom SIS stane Tibor Gašpar, plus je to ten správny človek na funkciu šéfa SIS?

Arpád Soltész: 80%
Ak tam Robert Fico Tibora Gašpara chce – a on ho zjavne chce – tak si ho na čelo SIS nejakým spôsobom pretlačí. Vzhľadom na to, akú má povesť Tibor Gašpar, a akú má povesť SIS, to dokonca považujem za skvelú personálnu nomináciu. Tibor Gašpar ako trestne stíhaný bývalý policajný prezident bude veľmi reprezentatívnou tvárou tejto inštitúcie.

Ľubica Trubíniová: 90%
Nie je síce normálne, aby sa človek s takou osobnou históriou stal šéfom SIS, no, žiaľ, na Slovensku už sú nenormálne veci bežnou súčasťou politického folklóru. Takže bude aj na nás, bežných ľuďoch, aby sme ukázali, že všetci sme sa tu ešte úplne nezbláznili, a že z nás totálnych blbcov donekonečna robiť nemôžu.

Andrea Letanovská: 80%
Človek, ktorý je trestne stíhaný, by nemal byť kandidátom na takúto pozíciu, minimálne do úplného vyšetrenia a vyriešenia podozrení, ktoré v súvislosti s ním sú. Napriek tomu, že si myslím, že by sa taký človek ako on určite nemal stať šéfom SIS, myslím, že je vysoko pravdepodobné, že sa ním stane, a že si to vládna koalícia presadí. Myslím, že tá ulica a opozícia v tejto chvíli nevykazujú dostatočnú silu a jednotu na to, aby tomu dokázali zabrániť. Rada by som sa mýlila.

(foto: archív ĽT, JB, Instagram AL, Facebook AS)


Continue reading