Radio Vega Live

(check the playlist for 24/7 info)

Current track

Title

Artist


Čo je zlé na Korčokovi?

Written by on január 25, 2024

Rozhovor s Milanom Majerským

Kto dúfal, že sa opozičné strany zjednotia na spoločnom prezidentskom kandidátovi, musel po udalostiach posledných dní nevyhnutne vytriezvieť. Opozičných kandidátov bude podľa všetkého viacero, čím sa logicky znižujú šance na úspech Ivana Korčoka. Radio Vega sa pýtalo šéfa KDH Milana Majerského, aký má jeho hnutie problém s Korčokom a aký postup môžeme od tejto strany očakávať.

„My sme v rámci KDH ešte nepovedali, koho ideme podporovať. Povedali sme, že nás požiadal o stretnutie pán Korčok, stretneme sa s ním, a požiadajú nás zrejme ešte o stretnutie aj ďalší kandidáti. Ktokoľvek nás požiada, zrejme to stretnutie zrealizujeme. Pre nás je ale kľúčove kolektívne rozhodnutie. Rada KDH zasadne 17. februára a tá jediná môže povedať, kto bude kandidátom pre KDH. Ja ako predseda to v zmysle stanov nemôžem urobiť, a nemôže to urobiť ani predsedníctvo. Môže to urobiť iba Rada KDH. Ja si ctím stanovy, som v hnutí 34 rokov, takže toto je pre mňa alfa a omega,“ hovorí pre Vegu Majerský.

S Korčokom sa medzitým stretol bard KDH František Mikloško, ktorého bývalý šéf diplomacie navštívil uňho doma, kde sa lieči po operácii. My sme sa s Mikloškom spojili ešte pred týmto stretnutím, no zo zdravotných dôvodov si vypýtal oddychový čas. Do reči nebolo ani ďalším ľuďom z prostredia KDH, a chorá bola aj Veronika Remišová, ktorá figuruje v zvažovanej kandidatúre historika Patrika Dubovského. S tým sa podľa informácií Denníka N už minulý týždeň zišlo aj vedenie KDH. Je teda ešte vôbec v hre aj možnosť, že by KDH podporilo Korčoka?

Nevylučujem to, ale ani to nepotvrdzujem, lebo do Rady KDH ešte zostáva nejaký čas, a koniec koncov nepoznáme ani uzavretý zoznam všetkých kandidátov, takže pre mňa to je naozaj predčasné,“ hovorí Majerský.

Komu by prípadne aj Dubovský prišiel málo konzervatívny, nemusí smútiť – v OĽaNO sa totiž začalo uvažovať o prezidentskej kandidatúre Mareka Krajčího, ktorý svojho času zaujal aj opisom stretnutia s Duchom svätým.

Šéfa KDH Majerského sme sa pýtali aj na to, prečo nechce pustiť Korčoka na pódium počas protivládnych protestov, a na tom zatiaľ poslednom ho dokonca už nezmieňovali ani strany, ktoré ho podporujú.

„Ja som jednoznačne hneď na začiatku povedal, že si neprajem, aby sa na protestoch riešila kampaň pre ktoréhokoľvek kandidáta za prezidenta, alebo aby sa riešili nejaké iné zástupné témy. Protest má byť proti rušeniu Špeciálnej prokuratúry a proti tej hanebnej novele Trestného zákona, ktorú predložila vládna koalícia. Ide o spravodlivosť, a ak je témou protestov spravodlivosť, tak tam nedávajme kampaň na prezidenta, nedávajme tam iné pridružené a zástupné témy, a venujme sa tomu, kvôli čomu protest je. Za tým si stojím, a dovtedy, kým sa budeme venovať tomuto, tam KDH bude. Ak by tam chcela niektorá politická strana prezentovať iné veci, tak my v pokoji z protestov odídeme. Nebudeme im ani brániť, ale sa ich ani nebudeme zúčastňovať,“ pohrozil šéf kresťanských demokratov.

Súvisí teda nechuť KDH podporiť Korčoka na protestoch s tým, že majú vo výhľade iného kandidáta?

„To nemáte pravdu. Aj keby sme my povedali, že Korčok je náš kandidát, aj vtedy by som bol proti tomu, aby vystupoval na pódiách protestov za spravodlivosť. Veď to by sme iba nabili premiérovi Ficovi. Hneď prvé, čo by urobil, by bolo to, že by povedal: ´Aká spravodlivosť! Veď ide o Korčoka a nie o spravodlivosť´. Takže toto, čo ste povedali, vám nepotvrdím,“ vyjadril sa Majerský pre Vegu.

Správu si môžete vypočuť aj ako podcast:

RV – Čo je zlé na Korčokovi?

(foto: Facebook IK, Instagram MM)


Continue reading