Radio Vega Live

(check the playlist for 24/7 info)

Current track

Title

Artist


Vyhráža sa vyvraždením Európy?

Written by on január 23, 2024

Slovenský europoslanec Miroslav Radačovský predniesol na pôde europarlamentu tieto slová: „Prestaňte podporovať zabíjanie Slovanov. Pretože ak neprestanete, môže sa stať, že my, Slovania, sa spojíme, brat s bratom, a ja verím, že sa raz spojíme, a zo západnej Európy urobíme trávnik. Od Tatier, Šumavy, až po Lamanš trávnik.“ Radačovského sme sa pýtali, ako svoj výrok myslel, a zaujímalo nás aj to, prečo na pokoj zbraní vyzýva Západ a Ukrajinu, ale nie Rusko.

Vaše vyjadrenie sa nedá pochopiť inak, ako tak, že chcete vyvraždiť západnú Európu. Ako chcete ináč spraviť trávnik z celého územia?

Mám iný štýl vyjadrovania ako ostatní a skôr sa vyjadrujem takto obrazne, poeticky…

Ale to ste sa „poeticky“ vyjadrili o vraždení – ako ináč sa to dá vysvetliť?

Dá sa to vysvetliť tak, že dňa 22. februára minulého roku som vystúpil v EP s výzvou na mierové prerokovanie problému na Ukrajine… (Radačovský pokračuje doslovnou citáciou svojho staršieho vystúpenia v pléne EP a vzápätí aj aktuálneho vystúpenia, ktoré sme už citovali v perexe) …zároveň som dodal, že to nikto z nás nechce.

V každom prípade, ako sa dá to, že my, Slovania, narobíme zo západnej Európy trávnik, pochopiť inak ako tak, že vyvraždíme obyvateľov západnej Európy?

Dá sa to pochopiť tak, že nikdy som sa nevyjadril ani sa nevyjadrím, že je potrebné vraždiť sa a zabíjať. Môj otec, moji príbuzní, bratia, ujovia bojovali v zahraničnom odboji proti fašizmu. Odmalička, odkedy som bol chlapec, môj otec ale tvrdil: Nikdy už nesmie byť vojna! Všetko sa dá riešiť rokovaním.

Hovoríte, že nikdy už nesmie byť vojna, ale tá vojna je. A podľa vás teda za tú vojnu, ktoré je na Ukrajine, môže kto?

Za tú vojnu, ktorá je na Ukrajine, určite nemôže ruský, ukrajinský ani nemecký národ, a ani národ Spojených štátov amerických. Môžu za to politici a ich globálne záujmy.

Pomenujme to: Ktorí politici? Môže za to Putin? Alebo môže za to Biden?

Všetci politici. Môže za to Putin, môže za to Biden, môže za to Zelenskyj a môžu za to niektorí politici v Európe.

A Zelenskyj za to môže konkrétne ako?

Zelenskyj za to môže konkrétne… (Radačovský váha) Zelenskyj… No takisto za to môže Zelenskyj, ako aj Biden, ako aj Putin, ako aj iní.

Čiže Zelenskyj zaútočil na Ukrajinu? Alebo ako tomu mám rozumieť?

Nie, Zelenskyj nezaútočil na Ukrajinu. Vojna na Ukrajine začala z dôvodov, o ktorých by sa dalo veľa rozprávať. Toto sa už stalo. A keďže sa to stalo, tak je povinnosťou vás ako človeka, mňa ako človeka, vašej manželky, vašich detí, všetkých nás, povedať: Prestaňme bojovať, urobme prímerie.

Prečo toto nehovoríte Rusku, prečo nehovoríte Rusom, nech to ukončia? Prečo sa takto nevyjadrujete na ich adresu? Vy hovoríte Európe, nech nezbrojí, Ukrajine, nech nebojuje – ale keď chcete mier, prečo nehovoríte Rusku, aby prestalo bojovať?

V Rusku som bol niekoľkokrát a pre ruskú televíziu a ich médiá som sa niekoľkokrát vyjadril tak, ako som sa vyjadril teraz pred vami.

Čiže vy ste hovorili aj Rusom „stiahnite sa z Ukrajiny a nebojujte“?

Nepovedal som „stiahnite sa z Ukrajiny a nebojujte“. Povedal som – reálne uvažujem – rokujte o mieri.

Rozhovor si môžete vypočuť aj ako podcast:

RV – Vyhráža sa vyvraždením Európy?

(foto: Facebook MR)


Continue reading