Radio Vega Live

(check the playlist for 24/7 info)

Current track

Title

Artist


Slovenský Obama

Written by on február 2, 2024

(Disclaimer: Pôvodný titulok bol s otáznikom, ale po mítingu z 1.2. tam ten otáznik nemá čo robiť)

Respondenti:
Radoslav Štefančík
Pavol Baboš
Tomáš Koziak

Šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka podľa mnohých mienkotvorcov rastie s každým mítingom, cibrí si svoje rečnícke schopnosti a stáva sa z neho magnet na voličov. Na sociálnych sieťach sú stále častejšie komentáre ako „toto je môj premiér“, objavujú sa aj prirovnania k Barackovi Obamovi. Na druhej strane stále neutícha ani kritika, podľa ktorej je Šimečka v diskusiách málo výrazný a jeho oponenti majú navrch. Pýtali sme sa politológov, čo si o doterajšom počínaní šéfa PS-ka myslia oni.

„Pán Šimečka to má na Slovensku mimoriadne komplikované, pretože predsa len má za sebou neskutočne dobré vzdelanie, a my vieme, že ak človek získa vzdelanie na nejakej zahraničnej univerzite, a ešte na takej prestížnej ako on, tak potom diskutovať s ľuďmi prízemných pohnútok a prízemného mentálneho sveta ako je napríklad Andrej Danko, ide skutočne veľmi ťažko. Vidíme, že v televíznych diskusiách práve s takýmito ľuďmi je to mimoriadne komplikované, pretože pán Šimečka sa spravidla snaží argumentovať vecne a zrozumiteľne, zatiaľ čo Andrej Danko vyťahuje napríklad rozličné podpásové pseudomargumenty, útočí na jeho rodinu, konkrétne na jeho otca, takže to má veľmi komplikované, a možnože smerom k verejnosti sa javí až príliš akademicky,“ myslí si Radoslav Štefančík.

O názor sme požiadali aj Pavla Baboša: „Môžeme sa pozrieť na výsledky jeho práce ako opozičného lídra, a tých výsledkov je tu hneď niekoľko. Jednak sú tu preferencie v prieskumoch verejnej mienky, kde si Progresívne Slovensko drží pozíciu lídra a v niektorých je dokonca aj nad tým, čo získalo vo voľbách. Tento výsledok svedčí o tom, že asi robí svoj prácu dobre. Druhý hmatateľný výsledok sú pravidelne plné námestia, ktoré vyjadrujú opozičný názor a stotožňujú sa s tým, čo opozícia pod vedením PS robí v parlamente, teda blokuje presadenie zmien v Trestnom zákone a rušenie Špeciálnej prokuratúry. No a napokon je tu samotná tá blokácia v parlamente, ktorá sa v zásade až doteraz darila,“ hovorí Baboš.

Jedným z najväčších kritikov počínania si Šimečku v diskusiách bol Braňo Dobšinský, ktorý dokonca krátko pred voľbami napísal, že treba hľadať nového lídra. Pokúšali sme sa zistiť, či si už názor na Šimečku poopravil, jeho stanovisko sa nám však nepodarlo získať.

Toto si o počínaní Šimečku ako lídra opozície myslí Tomáš Koziak: „Je zjavné, že sa postupne do roly lídra opozície dostáva. Je to iný Šimečka, ako bol pred rokom či dvoma. V každom prípade je dôraznejší, je výraznejší v debatách a dokáže lepšie komunikovať tak, aby dokázal tomu obsahu aj forme porozumieť slovenský volič. Predsa len tá európska politika, na ktorej on v podstate vyrástol, kde je doma a kde si myslím, že toho dosiahol na svoj mladý vek dosť, je iná. Je oveľa kultivovanejšia, miernejšia, riešia sa tam vecnejšie záležitosti, menej sa tam politikárči, a je určite menej vulgárna než to, s čím sa pán Šimečka stretáva doma. Samozrejme, on v tom pozitívnom slova zmysle ten svoj tieň neprekročí – teda v tom zmysle, aby bol povedzme vulgárny a aby sa podobal tým ´esám´ slovenskej politiky, ktoré nemajú problém napríklad otvorene klamať a tiež nemajú problém používať ostrejší a jadrnejší slovník, hodnotí Šimečku Koziak.

Správu si môžete vypočuť aj ako podcast:

RV – Slovenský Obama

(foto: Instagram MŠ)


Continue reading