Current track

Title

Artist


Posledné Floydove slová patrili deťom

Written by on júl 9, 2020

Americké médiá vo štvrtok zverejnili záznamy z policajných kamier, detailne zobrazujúce posledné minúty života Georgea Floyda, ktorého zabitie vyprovokovalo v USA aj inde vo svete masové protesty proti rasovej nespravodlivosti.

Zo záznamov jasne vidieť a počuť, ako Floyd prosí o život, plače a hovorí, že zomiera. Len to, že sa dusí, povie, alebo skôr zachrapčí, viac ako dvadsaťkrát.

Policajt Derek Chauvin, ktorý je obvinený z jeho vraždy, mu napriek tomu naďalej neúprosne kľačí kolenom na krku.

Jeho správanie sa nezmenia ani pripomienky ďalšieho policajta, Thomasa Lanea, ktorý sa Floyda pokúsil zastať.

Práve právnici tohto druhého policajta, inak úplného nováčika, ktorý bol v policajnom zbore len niekoľko dní, predložili súdu zábery z policajných kamier, a dokumentujú nimi, že ich mandant sa snažil Floyda zachrániť.

V jednej chvíli, keď už plač a prosby Georgea Floyda museli zalarmovať každého citlivého človeka, je počuť Lanea, ako sa pýta svojho policajného kolegu: „Nemali by sme ho otočiť na bok?“

„Nie, zostane takto, ako je,“ odpovedá mu Chauvin. Na krku mu nakoniec kľačal osem minút a 46 sekúnd, pričom celý čas ho Floyd prosil o život a z posledných síl sipel, že sa dusí.

„Vy ma zabijete, pane“ hovorí Floyd policajtovi. „Tak prestaň rozprávať, prestaň jačať! To berie sakra veľa kyslíku!“ odpovedá mu neúprosne Chauvin.

„Nemôžem tomu uveriť! Mama, ľúbim ťa! Povedzte mojim deťom, že ich ľúbim. Som mŕtvy,“ zneli posledné slová Georgea Floyda.

(Text: Vega, BBC; Foto: AP)


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *