Current track

Title

Artist


V Rusku zatvárajú už aj za nadávky

Written by on jún 24, 2020

Keď vás na ulici napadne útočník a podarí sa vám pred ním ubrániť, je asi normálne, ak mu následne vynadáte. Nie však v Rusku. Zvlášť ak ste opozičný aktivista, môžete sa za to dostať aj do basy.

Podobnú skúsenosť má Pjotr Verzilov, známy odporca Putinovho režimu a člen zoskupenia Pussy Riot. V nedeľu nadránom mu dve osoby v civile vylomili dvere do bytu a odvliekli ho na políciu, kde ho takmer 12 hodín vypočúvali.

Hlavné prekvapenie však prišlo po prepustení: Priamo pred budovou polície v centre Moskvy naňho zaútočila neznáma osoba a následne ho opäť zatkli, tentoraz za to, že tomuto dobrákovi vynadal.

V oficiálnom žargóne sa dopustil toho, že „v prítomnosti iných občanov opakovane používal neslušné výrazy“.

Verdikt: 15 dní odňatia slobody.

Verzilovova rodina a priatelia sú teraz v napätí a boja sa, v akom stave ho prepustia z väzenia. Už raz sa ho totiž pokúsili otráviť:

V septembri 2018 Verzilov náhle stratil zrak, sluch a zostal paralyzovaný, pričom podľa lekárov z berlínskej nemocnice, kam ho následne previezli, šlo jednoznačne o dôsledky otravy.

„Ak chcete v Rusku viesť politický zápas, musíte byť pripravení na všetky možnosti, vrátane úmrtia,“ komentoval to vtedy Verzilov.

(Text: Vega, The Moscow Times, Foto: AP)


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *