Current track

Title

Artist


Prieskum: Uchovanie tradičných hodnôt je dôležitejšie ako sloboda slova

Written by on jún 24, 2020

Ak by si Slováci mohli vybrať, až 58 percent z nich by uprednostnilo zachovanie tradičných hodnôt krajiny pred slobodou slova, zhromažďovania, slobodným cestovaním a inými výdobytkami slobodného sveta.

Ukazujú to výsledky najnovšieho prieskumu organizácie GLOBSEC, ktorý prebiehal v desiatich stredo- a východoeurópskych krajinách.

Slováci v tomto aj v mnohých ďalších skúmaných ukazovateľoch vykazujú známky toho, že sú spomedzi krajín strednej a východnej Európy suverénne najviac zmagorení ruskou propagandou a najradšej by uprednostnili silného vodcu pred slobodou.

Pre porovnanie, zachovanie tradičných hodnôt svojej krajiny by pred slobodou slova či cestovania uprednostnilo 54 percent Bulharov, 52 percent Čechov, ale len 29 percent Litovcov a 18 percent Rakúšanov.

Viac ako dve tretiny – až 69 percent – Slovákov by pred slobodnou spoločnosťou uprednostnilo zaistenie väčšej bezpečnosti v krajine.

Aj v tomto ukazovateli sme „na špici“: Zvýšenie bezpečnosti by za slobodu vymenilo 52 percent Rumunov, 45 percent Poliakov či 24 percent Rakúšanov.

Až 50 percent Slovákov je presvedčených, že“západné krajiny a ich spôsob života ohrozujú našu identitu a hodnoty“.

Ani v tomto ukazovateli nemá Slovensko konkurenciu – rovnaký názor vyjadrilo 29 percent Čechov, 24 percent Rakúšanov či 23 percent Poliakov.

Až 72 percent Slovákov má neodbytný pocit, že ich ohrozujú migranti.

Rovnako veľké percento obyvateľov s týmto názorom sa nachádza v Českej republike, 50 percent ich je v Bulharsku, 42 v Rakúsku a 41 v Poľsku.

Slovensko a Bulharsko sa delia o krásne prvé miesto aj v ďalšom ukazovateli: V počte obyvateľov, ktorí veria konšpiračným teóriám. Fanúšikmi tých najrozšírenejších z nich sa ukázalo byť až 50 percent Slovákov aj Bulharov.

Kompletnú správu z prieskumu si môžete prečítať tu:
https://www.globsec.org/publications/voices-of-central-and-eastern-europe

(Text: Vega, Foto: SITA)


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *