Current track

Title

Artist


Neonacisti robia nábor: „Poznáte Mein Kampf a viete strieľať?“

Written by on jún 23, 2020

Viaceré britské aj americké médiá sa tento týždeň dostali k tajnej nahrávke, na ktorej sa pokojným tónom rozprávajú úplne bežne vyzerajúci, dokonca až sympaticky a inteligentne pôsobiaci ľudia. Keď sa však započúvate do toho, čo hovoria, spadne vám sánka.

Americkí a západoeurópski účastníci hovorov z uniknutých nahrávok nie sú zväčša žiadni vyholení mamľasi, akých poznáme od Kotlebovcov.

Napriek tomu úplne otvorene pomenúvajú ciele, ku ktorým sa dnes väčšina fašistov verejne nepriznáva: Chcú prostredníctvom násilného boja zvrhnúť súčasné politické zriadenie vo svojich krajinách a nastoliť v nich fašizmus.

Dokonca si už podľa britskej BBC začali pripravovať vytvorenie akejsi „vzorovej“ krajiny podľa svojho gusta: Už dávnejšie nakúpili rozsiahle pozemky v americkom štáte Washington, pričom veľavravný je už názov firmy, ktorá stála za touto transakciou: Biela vlasť (White Homeland).

Za celým „projektom“ stojí 47-ročný Američan Rinaldo Nazzaro, ktorý dlhé roky pracoval ako analytik v americkej FBI a krátko aj na americkom ministerstve obrany. V roku 2012 sa oženil s Ruskou a krátko nato sa spolu presťahovali do Petrohradu.

Hoci americké bezpečnostné zložky popisujú tohto odpadlíka zo svojich radov ako nebezpečného neonacistu, ktorý otvorene deklaruje zámer vyvolať rasovú vojnu a následne nastoliť fašistický režim, v Rusku sa mu dobre darí.

Namiesto problémov s ruskými úradmi si spokojne nažíva v petrohradskom byte, nosí tričko s podobizňou Putina a nápisom „Rusko, absolútna veľmoc“ a dokonca bol nedávno jedným z oficiálnych hostí zbrojárskeho veľtrhu.

Naspäť k uniknutým nahrávkam: Nazzaro, spolu s ďalšími „osobnosťami“ z prevažne amerických krajne pravicových kruhov, sa na nich prostredníctvom videohovoru rozpráva s mladými adeptmi zo západoeurópskych krajín, ktorí by chceli vstúpiť do jeho otvorene fašistickej organizácie Základňa (The Base).

Rozhovory majú formu prijímacích pohovorov do zamestnania a majú ucelenú choreografiu: Nazzaro sa najskôr mladého adepta pýta na jeho národnosť, minulosť, názory a skúsenosti so zbraňami, následne príde na otázky zo strany ďalších členov „prijímacej komisie“.

Aj v tejto druhej časti pohovoru sa otázky často opakujú: Poprední členovia Základne sa zaujímajú napríklad o to, aké knihy adepti čítali, pričom vždy nasleduje špeciálna otázka na Hilerovu knihu Mein Kampf.

Po skončení videohovoru sa členovia „komisie“ rozprávajú medzi sebou a hodnotia uchádzačov možný prínos pre organizáciu.

Pri jednom 17-ročnom mladíkovi sa zhodnú na tom, že by potreboval „ešte trochu vytvarovať hodnotový systém“.

Iného Nazzaro komentuje s tým, že „by mal na sebe ešte ideologicky popracovať, no určite ide správnym smerom“.

Z rozhovorov je zrejmé, že ide o akési prvé kolo výberu, po ktorom majú nasledovať osobné stretnutia s uchádzačmi.

Niet pochýb ani o cieľoch organizácie a zamýšľaných prostriedkoch na ich dosiahnutie: Na viacerých miestach sa tu hovorí o potrebe vyvolať sociálne nepokoje a následný „kolaps systému“.

„Potrebujeme vytvoriť mocenské vákuum, ktoré potom budeme môcť využiť,“ ozrejmuje jednému z uchádzačov Nazzaro.

Veľký dôraz je pri uchádzačoch kladený na vzťah k strelným zbraniam a skúsenosti s nimi. Členovia Základne sa rozprávajú aj o tom, že potrebujú naverbovať čo najviac ľudí, ktorí slúžili v armádach svojich krajín.

Z nich chcú podľa Nazzara „vytvoriť na úvod aspoň dvoj- či trojčlenné bunky v čo najväčšom počte oblastí“.

(Text: Vega, BBC, Foto: AP)


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *