Current track

Title

Artist


Za polárnym kruhom namerali 38 stupňov

Written by on jún 23, 2020

Neuveriteľných 38 stupňov Celzia namerali túto sobotu 21. júna v ruskom Verchojansku, meste, ktoré leží za polárnym kruhom a doteraz bývalo po väčšinu roku zavalené haldami snehu. Ide o ďalšie varovanie, že špirála klimatických zmien a globálneho otepľovania sa roztáča nezadržateľným tempom.

Keďže priemerná júnová teplota vo Verchojansku je na úrovni 20 stupňov Celzia, hodnota 38 stupňov je riadny „úlet“.

V januári tu naopak priemerná teplota za celý mesiac klesá každoročne až na mínus 42 stupňov Celzia.

Teplota 38 stupňov z tejto soboty je zároveň historicky najvyššou nameranou teplotou za severným polárnym kruhom.

Verchojansk – spolu so známejším Ojmjakonom – pritom drží aj rekord v najnižšej teplote nameranej za severným polárnym kruhom: Vo februári 1892 tu dvakrát po sebe namerali mínus 67,8 stupňa Celzia.

Nižšiu teplotu namerali meteorológovia už len na Antarktíde: V auguste 2010 tu pomocou satelitného merania zaznamenali hodnotu mínus 93,2 stupňa Celzia.

Meteorológovia upozorňujú, že súčasné teploty za severným polárnym kruhom sú na tamojšie podmienky naozaj extrémne. Podľa dlhodobých pozorovaní je otepľovanie Arktídy až dvakrát rýchlejšie ako celosvetový priemer.

Naspäť do Verchojanska: Šokujúci je údaj za posledné tri mesiace, ktorý hovorí o tom, že tohtoročná priemerná teplota v tomto meste v mesiacoch marec, apríl a máj bola o desať stupňov nad dlhodobým normálom.

Pre porovnanie, ide o podobný skok, ako keby priemerná júlová teplota v slovenských nížinách, ktorá sa dlhodobo pohybuje okolo dvadsiatich stupňov Celzia, zrazu vystrelila na hodnotu 30 stupňov.

„Každý rok padajú po celom svete nové a nové teplotné rekordy. No Arktída sa otepľuje rýchlejšie než akákoľvek iná časť sveta,“ komentuje správy z ruskej Sibíri klimatológ Dan Mitchell z University of Bristol.

„Nie je preto prekvapivé, že aj v tomto regióne padajú rekordy. Ďalšie budú nasledovať,“ dodáva rezignovane britský klimatológ.

(Text: Vega, BBC; Foto: AP)


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *