Current track

Title

Artist


Štúdia: Znečistenie ovzdušia je rizikovým faktorom pri tehotenstve

Written by on jún 18, 2020

Narastajúce znečistenie ovzdušia a tiež globálne otepľovanie majú pomerne výrazný vplyv aj na tehotenstvo – prirodzene, negatívny. Ukazuje to najnovšia štúdia amerických vedcov, ktorej výsledky zverejnilo aktuálne číslo periodika Journal of the American Medical Association.

Najviac ohrozené sú v tomto smere mamičky s astmou a tiež černošky. To vedci vysvetľujú najmä tým, že Afroameričanky vo väčšej miere trpia chudobou, s čím súvisí aj to, že majú horší prístup k zdravotnej starostlivosti.

„Keď sa hovorí o klíme, hovoríme najčastejšie o extrémoch počasia, silných búrkach alebo obrovských požiaroch. My sme ale chceli ukázať dopady, ktoré sú dlhodobé a veľmi rozšírené, a nie sú väčšinou pripisované klimatickej kríze,“ hovorí jeden z autorov štúdie, americký gynekológ Bruce Bekkar.

Ide o takzvanú meta-štúdiu, teda zhrnutie výsledkov mnohých iných doterajších štúdií na danú tému.

Americkí vedci si posvietili konkrétne na 68 rôznych štúdií a výskumov o vplyve znečisteného ovzdušia či narastajúcich teplôt na zdravotný stav obyvateľstva, vrátane vplyvu na tehotné mamičky, ktoré uskutočnili ich kolegovia za posledných 13 rokov.

Až 57 z celkového počtu 68 štúdií potvrdzuje podľa amerických vedcov vzťah medzi otepľovaním, znečistením ovzdušia a predčasnými pôrodmi, nižšou hmotnosťou novorodencov, či dokonca mŕtvo narodenými deťmi.

Celkovo vedci zhrnuli dáta o vyše 32 miliónoch pôrodov v USA od roku 2007.

Výsledky devätnástich zo štúdií zahrnutých v aktuálnom výskume ukázali tesnú spojitosť medzi znečistením ovzdušia a predčasnými pôrodmi, teda pôrodmi pred 37. týždňom tehotenstva.

Až 25 štúdií naznačilo súvislosť medzi horším životným prostredím a nižšou hmotnosťou narodených detí.

„Máme tu celú generáciu, ktorá je oslabená už od narodenia,“ komentuje výsledky meta-štúdie Bekkar.

(Text: The Guardian, Vega; Foto: SITA/AP)


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *